Festivali sündmused on hajutatud kuuele päevale ja üle Tartu linna. Korraldaja Kaarel Isaku sõnul on põhikohad, kust sündmusi ja elamusi otsida maksab, pärmivabrik, Genialistide klubi, Y-galerii ja ERM-i näitustemaja. „Toimuvad muusika, video- ja helikunsti üritused, avatakse kunstinäitusi ning esitletakse uusi plaate, filme ja raamatuid,” selgitas Isak Eesti Päevalehele.

Festivali avaüritus, Sandra Jõgeva kureeritud näituse „New Age” avamine, toimubki täna,

1. septembril Y-galeriis. Välja on pandud Teet Raudsepa ja Liisi Eelmaa videodokumentalistikat ning Kristin Kalamehe ja Inglise kunstniku Josephine Woodi videoinstallatsioone.

Tänavuse Eclectica muusikaüritustest tasuks kindlasti kaeda neljapäeval Genialistide klubis toimuvat „Sosistavate saundide pidu”. Elektronmuusik Kaido Kirikmäe kureeritaval kontserdil astuvad üles ambient-ansamblid Stereo Hypnosis Islandilt ja Rekalix Inglismaalt, elektroonilist postrokki viljelev Jayetal Inglismaalt, kodumaalt Commando ja värske punk-dub-trio Värav. „Neil esinejatel on tegelikult käsil pikem turnee Tallinna-Tartu-Riia trajektooril,” täpsustas kuraator Kirikmäe.

Eclectica ei jäta kuivale ka kodumaiste trubaduuride ja elektronmuusikute austajaid. Teisipäev toob Genialistide klubi lavale kolm Jaani, ühel perekonnanimeks Pehk, teisel Sööt ja kolmandal Pärn. Elektronmuusikaürituse peaesinejaks on pop-dada võtmeisik Barthol Lo Mojor.

Film rokimehest N Liidus

Esitlustest on Eclectical kavas Vladimir Kozlovi dokumentaalfilm „Rokkmonoloog”, filmiportree ühest Nõukogude Vene põrandaaluse rokiskeene juhtkujust, muusikust ja helirežissöörist Juri Morozovist (1948–2006). Morozov lõi Brežnevi-aegses Nõukogude Liidus uuelaadse valitsevat ühiskonnakorda õõnestava rokkmuusika. Film pakub näha ja kuulda 30 aastat Nõukogude Liidu ajalugu läbi Juri Morozovi silmade ja kõrvade. „Filmi aluseks on rokkmuusiku kogemused totalitaarses ühiskonnas, kus muusikuid jälitanud julgeolek võis saata neid nii hullumajja kui ka vangilaagrisse. Näha saab varem varjul olnud KGB kaadreid ning põrandaaluste rokk-kontsertide ja performance’ite kodusalvestisi,” täpsustas Kaarel Isak.

Eclectica vestlusring käsitleb tänavu kunstikommunikatsiooni ja näitusetegevuse organiseerimise eri vorme. „Mida arvab kunstnik kunsti teostamise ja eksponeerimise võimalustest tänapäeva Eestis?” teatas Isak ühe vestlusringi teemadest. „Festival ühendab erinevad kultuurivaldkonnad ja muusikastiilid ning on avatud laiemale publikule,” lisas ta.

Mis toimub

Eclectica 2009

Tänasest pühapäevani Tartus

•• Festivali avab Sandra Jõgeva (pildil) kureeritud näitus „New Age”.

•• Sõlmpunktid: Genklubi, pärmitehas, Y-galerii, ERM-i näitusemaja

•• Täpne info: www.eclectica.ee