Hiljuti külastas riigikogu Soome parlamendi kaitsekomisjoni delegatsioon. Selle esimees Ilkka Kanerva rõhutas Eesti Päevalehele antud intervjuus, et nüüd saab Soome osutada liitlastele vajaduse korral ka sõjalist abi, kuid iga juhtumi puhul otsustatakse eraldi.

Soome kavatseb korraldada suurõppuse nagu rootslaste sellesügisene Aurora. Milleks seda vaja on?

Otsust pole langetatud, kuid tundub, et sellist õppust on vaja. Aurora on üks võimalik mudel, millest eeskuju võtta, kuigi tegelikult pole veel otsustatud sedagi, milline on õppuste sisu. Toimumisaeg on esialgsete plaanide järgi 2020. aasta või hiljem.

Korraldamiseks on kolm põhjust. Esiteks tuleb muuta õppuste praegust vormi, kus kõik väeliigid – merevägi, maavägi ja õhuvägi – on eraldi toimetanud. Vaja on koostegutsemist. Teiseks muutuvad ohud praegu väga kiiresti ja Soome peab suutma neile paremini reageerida.

Kolmandaks on Soome vastu võtnud uue seaduse (sel suvel – toim), mis lisas sõjaväele uusi kohustusi. Soome võib nüüd vastu võtta ja anda rahvusvahelist abi (ka sõjalist – toim). Ka seda tuleb koostööpartneritega harjutada.