Sotsiaaldemokraadid ütlevad, et tulumaksureform sündis kolme erakonna kompromissina, mistõttu sai see liiga keeruline. Pealegi pidi see olema liigselt peakoka – erakonna Isamaa valimisreklaami nägu. Keskerakond ütleb, et eesmärk oli suurendada madalat ja keskmist palka teenivate inimeste sissetulekut, kuid see, mis välja tuli, pole kindlasti nende eelistus. Nemad nuputavad tänase päevani, kuidas on võimalik, et see, mis peab olema astmeline tulumaks, pole astmeline tulumaks. Isamaa esimees on samuti avalikult teada andnud, et uus maksusüsteem senisel kujul püsima ei jää. Nemad harrastavad maksumängu, et ise tekitame probleemi ja siis hakkame tühje poose võttes enda tehtud vigu parandama.

Töötajaid ei hoiatatud

Maksumaksja peab seda suppi helpima kuni järgmiste valimisteni. Ühiste tuludeklaratsioonide kaotamisest, töötavate pensionäride pensionide maksustamisest ja sellest, et tulumaksuvaba dividend võib tekitada tulumaksukohustuse, ei räägitud algul midagi. Probleemid tulid välja siis, kui katse-eksituse meetodil kokku pandud maksusüsteem oli juba ellu rakendatud.

Kevadel andis maksuamet teada, et juba aprilli seisuga oli 36 000 inimest tänu maksuvabastusele saanud raha kätte rohkem, kui tulu suurusest sõltuv individuaalne maksuvaba miinimum võimaldaks. Anti teada, et riik nõuab neilt tagasi 2 miljonit eurot. Loomulikult ei hoiatanud keegi, et iga töötaja peab oma palka ja muid sissetulekuid igakuiselt hoolikalt jälgima, siis oma tulumaksuvaba osa suuruse igakuiselt välja arvutama ja seejärel sellest tööandjale teada andma.