Soodne majanduskonjuktuur annab paratamatult teatud eelise ametisolevale valitsusele ja eriti seda juhtivale erakonnale. Miks peaks valijad tahtma Jüri Ratase asemele uut peaministrit olukorras, kus majandus kasvab ja inimeste sissetulekud suurenevad? Seda enam, et maksuvaba tulu tõstmise järgselt jõuab majanduskasv sel korral palju enamate keskmise ja väiksema palgaga inimesteni?

Reformierakonnal on sellises olukorras märksa keerulisem avalikkust veenda selles, et ametisolev valitsus on kõik viimseni vussi keeranud.

Vana kaardiväe mõju

Kaja Kallas on kahtlematult väga sümpaatne inimene, kuid tema esimesed intervjuud ja ka debatid ei ole jätnud mingit kahtlust selles, et erakonna liidri positsioonis on kogenematus ja pikaajaline Eestist eemal viibimine suur probleem.

Debattides ametisoleva peaministriga on teistel informeerituse poolest keeruline võistelda nagunii. Opositsiooniliidril oleks seda lihtsam teha, kui ta saaks tugineda varasemale täitevvõimu kogemusele, kuid Kallas kahjuks ei ole olnud ühegi varasema valitsuse liige ega ka tegev kohalikul tasemel.